1 stycznia 2014

Nie znam się, ale... odc. VII

Nieoczekiwanie (raczej) miły koniec 2013 roku

Po dłuższej przerwie, spowodowanej brakiem motywacji, wracam. Zwycięstwa, zwłaszcza seryjne, to nie jest dla mojego kontradykcyjnego umysłu dobra inspiracja do pisania. Jak ja zazdroszczę fanom NYK, ileż oni mają tematów do opisywania. Jest się na kim wyżyć. A tu raptem siedem porażek w sezonie...
I kiedy zdarza się już cierpka, gorzka porażka jak ta z Pelicans kiedy można ponarzekać na Lillarda, który nigdy nie będzie dobrym kreatorem gry ( z zazdrością patrzyłem na J. Holiday'a) albo stracić nadzieję, że Aldridge kiedykolwiek stanie się najlepszym PF tej ligi,  bo przecież gołym okiem można dostrzec, że przyszłość należeć będzie do A. Daviesa, to  przychodzi sylwestrowy wieczór i... następuje bardzo, bardzo nieoczekiwany koniec roku. Zwycięstwo w rozwrzeszczanej hali  w Oklahoma City i to w back-2-back. A przecież po przykrej porażce z Pelicans, mało atrakcyjnej perspektywie spędzenia sylwestrowego wieczoru gdzieś na środkowym-zachodzie nie mogliśmy wymagać od Blazers cudów. Przegrana dałaby się łatwo usprawiedliwić. I pierwsza połowa meczu zdawała się potwierdzać wszystkie te obawy.
Szalejący Durant (18 pkt w 1 kwarcie!) pomiędzy uśpionymi Blazers zwiastował nieuchronny blow-out. 12 punktów straty do przerwy i... "znikąd pomocy" mógłby rzec Aldridge- jedyny, który dotrzymywał kroku Thunder. Tymczasem po przerwie wszystko stanęło na głowie. Zrobił się bałagan wg planu Blazers. Batum zaczął próbować kryć Duranta, tak że ten w czwartej kwarcie rzucił ze 2 pkt, nie trafiając przy tym kluczowej dobitki, która prawdopodobnie okazałaby się game-winnerem. Blazers w decydujących momentach zaczęło wychodzić to wszystko, co w pierwszej połowie nie wychodziło wcale, z akcentem na poczynania defensywne, które nie pozwoliły Thunder na zdobycie punktów przez blisko pięć minut finałowej kwarty. Batum swoją jedyną trójkę(w całym meczu 1/7), trafił oczywiście w najbardziej odpowiednim momencie, na 3.24 przed końcem, dając Blazers prowadzenie 90:88. Niemrawy przez całe spotkanie Lopez, na 15 sek. przed finałową syreną wyrywa pod koszem piłkę, po drugim "osobistym" pudle Williamsa. Potem był już tylko wspomniany cud czyli Durant, nie trafiający z 3 metrów od kosza. Dwa osobiste Lillarda i finał. 98:94 z  niezwykłymi przegrywać u siebie Thunder(dopiero druga porażka w sezonie).
Czy jest jeszcze coś, co może zdziwić nas w poczynaniach Blazers? Wygrywamy nawet kiedy słabo rzucamy za trzy, w całym spotkaniu tylko 24%. Lillard zauroczony/zmotywowany  grą Holidaya dzień później rozdaje 11 asyst przy tylko 2 stratach. Pokonujemy jednego z faworytów na wyjeździe. Pamiętacie, najpierw było, że Blazers sprzyja kalendarz, że rywale niezbyt wymagający. Później, że zwycięstwa z faworytami odniesione zostały na własnym parkiecie.W efekcie nowy rok Blazers witają  bilansem 25-7, grając koszykówkę niezwykle miłą dla oka w zawsze gorącej Moda Center Rose Garden. Pewnie gdyby przeprowadzić sondaż wśród kibiców NBA,  "Którą drużynę oglądasz  najczęściej poza tą której kibicujesz"? Portland byłoby w absolutnej czołówce.
Pytania na nowy rok, jak długo gracze s5 utrzymają tak wysoką formę, grając w takim wymiarze czasu?(to, że Blazers mają najbardziej komplmentarną pierwszą piątkę w całej NBA jest dla mnie oczywistością.). Co dalej z pozycją T. Robinsona? Czas na handel? Czy C.J. McCollum w istotnym wymiarze wzmocni coraz słabszą ławkę?