Strony

19 stycznia 2025

W połowie sezonu

    fot. blazers.com

Po kilku niezłych meczach na początku roku, kiedy  koszykówka Blazers  wyglądała dość atrakcyjnie, przyszły trzy kolejne blowouty. Porażka z Rockets była 41  meczem w sezonie. Jesteśmy w środku 2024-2025
Oczywiście nie zwycięstwa są teraz najważniejsze, liczy się jak najlepsze rozstawienie przed draftem i rozwój młodych graczy. Spróbujmy podsumować połowę sezonu w wykonaniu Blazers.
Bilans 13-28, kurs na 26 wygranych w sezonie i jest to raczej zgodne z naszymi przedsezonowymi typami, choć akurat ja stawiałam na mizerne 20 (ciągle możliwe, zwłaszcza przy strategii ostrego tankowania po trade deadline). 
Gorzej wygląda jakość i styl gry. Tutaj trudno doszukiwać się jakiegoś głębszego planu, sensu i wizji. Nieliczne zwycięstwa, efektowna gra  miały swoje źródło w indywidualnych wystrzałach pojedynczych graczy, nie wynikały z konkretnej koncepcji czy zaskakujących zagrywek  taktycznych. Trener nie jest wartością dodaną dla tej ekipy, ale o tym niżej.
Ważniejsza kwestia. Co z rozwojem zawodników? Dwie kluczowe postaci dla przyszłości ekipy
Shaedon Sharpe- nadal nierówny, ale pokazał, że za przy takim tempie rozwoju za rok-dwa może stać się graczem z poziomu All-Star. Były mecze, kiedy wyskakiwał z ekranu. Jest ofensywną bestią- kobrą w języku Kevina Calabro

Musi popracować nad chwytem, dostaje piłkę i wielokrotnie poprawia ja w dłoniach, traci płynność, obrońca ma czas na reakcję. Pewnie trafiałby lepiej za trzy niż to biedne 31% gdyby usunął ten mankament. W tej chwili nie ma w Portland gracza z wyższym sufitem

Scoot Henderson- wiem, nie doskakuje do naszych oczekiwań, ale ja nie potrafię go przekreślić. Wierzę, że przy lepszym coachingu, jakimś ogarniętym centrze byłby to zupełnie inny gracz. I mimo że nie jest to sezon z gatunku breakout year widać postęp. Wszedł bardzo dobrze w 2025, w ostatnich 10 meczach ma 48 % z gry, 38% zza łuku. Zrobił rekordowe 39 punktów z Brooklynem, dzisiaj przeciwko Houston- 21pkt, 11 as., 3 bloki i przechwyt. Był jedynym plusowym graczem Blazers. Światło w tym tunelu coraz wyraźniejsze. 

Dalej mamy Toumaniego Camarę i Deniego Avdiję. Belg i Izraelczyk walczą o MVP sezonu (w Portland;)). Są najrówniejsi, najbardziej wszechstronni. Jeśli nie będą częścią jakiś nieoczekiwanych wielkich wymian, powinni być przyszłością organizacji. 

Donovan Clingan- zgodnie z oczekiwaniami od pierwszych minut w Portland pomaga drużynie w obronie, za to ma  ogromne problemy w ataku, przede wszystkim z kończeniem akcji pod obręczą. Przy takich warunkach fizycznych, zwalistej sylwetce zawsze będzie ryzyko kontuzji. To debiutant więc powstrzymuje się przed krytyką, ale jestem pozytywnie nastawiony. W najgorszym scenariuszu będzie x factorem w defensywie. To wcale nie tak mało. 

Robert Williams jako pozytywne zaskoczenie. Nie wierzyłem, że zdrowie pozwoli mu rozegrać 13 meczów, tymczasem on biega, skacze, zbiera, blokuje. Dla mnie szok! Jeśli zdrowie pozwoli, bez trudu znajdzie amatorów swoich wdzięków. Zdaje się, że mamy pierwszych zalotników. Stara miłość nie rdzewieje

Wyróżnienie dla Krisa Murraya, który powoli, powoli przebija się do rotacji i przy poprawie rzutu z dystansu może mieć w tej lidze, niekoniecznie w Portland, zastosowanie. 

Przejdźmy do zawodników, których obecność w Oregonie jest zbędna, wręcz szkodliwa.

DeAndre Ayton i Jerami Grant czyli synonimy gnuśności, egzemplifikacja pojęcia "tłuste koty". Grają źle, blokuję miejsce młodym. Może naciągam pod tezę, ale za każdym razem, kiedy widziałem ich na parkiecie, miałem wrażenie, że gra Blazers jest wolniejsza, mniej płynna, gorsza. Nie znajduję żadnego powodu, aby zostali w Portland, choć wiadomo, ze ich forma i sute kontrakty nie dają większych nadziei na rychłą zmianę adresu. Dumping ze strony Cronina będzie jak najbardziej wytłumaczalny. 

Anfernee Simons- tu rzecz ma się trochę inaczej. Nie gra wybitnego sezonu, otwarcie przyznaje się do złej kondycji psychicznej, wydaje się zniechęcony brakiem perspektyw sportowych Blazers. Ale to ciągle zaledwie 25-latek, z okiem i ręką snajpera. Transfer wydaje się koniecznym i racjonalnym wyjściem dla obu stron. Blazers pozwoli uwolnić w końcu Hendersona, Simons w lepszej ekipie odzyska motywację do gry. 

Na koniec Chauncey Billups. O jego (nie)kompetencji taktycznej, (nie)umiejętności zarządzania meczem,  (nie)rozrysowaniu finałowych zagrywek czy (nie)rozumnym wykorzystywaniu challenge'y( czy wygrał choc jeden?), pisze się wiele. Mnie zastanawia dodatkowo, co siedzi w umyśle człowieka, który swojej potencjalnej gwieździe, #3 wyborowi w drafcie,  daje o dwie minuty gry mniej, niż w nie przekonującym sezonie debiutanckim. Jak ten biedny Scoot ma wejść na wyższy poziom, uczyć się tej NBA, budować swą pewność, gdy trener tnie mu czas gry.  Co sobie myśli trener, który prowadząc tankującą ekipę, przegrywając mecze po 20-30 punktów,  Rayanowi Rupertowi (w powszechnej opinii sleeper draftu 2023), daje średnio 9 minut w sezonie. W sezonie, w którym wynik jest trzeciorzędną sprawą, gra Billups 8-9 zawodnikami. To właśnie sposób zarządzania rotacją, brak minut dla młodych jest dla mnie kwestią przesądzającą o tym, że  jego związek z Portland powinien się skończyć najpóźniej po ostatnim meczu sezonu. 

Na koniec parę refleksji co do draftu 2025, o którym możecie przeczytać  w materiale behemota. Cooper Flagg jest absolutnym numerem 1. Ci którzy go wybiorą odmienią losy swej organizacji, tak jak, zachowując proporcje, zrobili to Spurs stawiając na Wembynayamę.  Harper i Jakucionis też są sexy, ale to inna kategoria, gracze mniej pasujący pozycją do Blazers. Dalej mam Ace Bailey'a, do którego przekonuję się bardzo powoli. Razi mnie trochę jego jednowymiarowość, oddaje głównie trudne rzuty z półdystansu albo zza łuku, przypomina mi nazbyt Jabariego Smitha. Ale w ostatnim czasie kręci cyfry, zalicza postęp, które robi wrażenie nawet na największych sceptykach. I szczerze powiedziawszy, gdyby zachował tę formę , którą teraz złapał, a Scoot w drugiej części sezonu  da kolejne argumenty za oddaniem mu kierownicy Blazers, to Bailey stałby się dla mnie  najlepszą opcją dla Portland zaraz po Flaggu. 

W każdym razie, jak zauważył w którymś z komentarzy kolega @clyde, draft jest cholernie ważny, kluczowy dla budowy poważnej drużyny. Dlatego tak istotne jest tankowanie i zdobycie wysokiego picku. Tutaj pomocny może się okazać  trade deadline- 6 lutego, godz.  21.00 i pozbycie się paru zbędnych, nie tanich w utrzymaniu  elementów. Będziemy o tym pisać, jak tylko coś wydarzy. 

3 komentarze:

  1. Zgrabne podsumowanie. Obejrzałem dziś mecz z Houston. To co zapamiętam to mnóstwo niechlujnych posiadań w ataku, gracze podają sobie piłkę gdzieś "w okolicy", zamiast wprost do rąk, dużo strat, nawet nie mają szans na oddanie rzutu. Czy to wina CB że tam ewidentnie brakuje precyzji, antycypacji i koherentności w ustawianiu się na boisku? Gdyby lepiej się poruszali i piłka krążyłaby celniej, nie dostawaliby wciąż łomotu 20-oma.

    OdpowiedzUsuń
  2. Milesiak13:14

    Wszystko w punkt , czekamy na TD 🙂

    OdpowiedzUsuń
  3. Profeska tekst. Mnie najbardziej dobija ten, jak się wydaje, kompletny brak wizji. Od kilku lat nie wiem, jaki plan ma ten zespół. To, że Billups gra ósemką graczy i kisi młodych w sezonie, w którym powinniśmy szorować dno od początku do końca, to kryminał.

    OdpowiedzUsuń