12 lutego 2021

Statysfakcja

76ERS (18-8) @ BLAZERS (14-10) 114:118

Ależ mecz, ależ emocje. Tydzień po tym jak debiutant CJ Elleby przeprowadził Portland przez Filadelfię, dzisiaj swoje zrobił weteran Melo Anthony, a Blazers odnieśli drugie zwycięstwo nad 76ers, jedno z najbardziej satysfakcjonujących  w ostatnim czasie.

Satysfakcja wielka, bo rywal w komplecie, bez alibi , że w back-2-backu, a Blazers ciągle bez Nurkicia i McColluma. Patrząc na potencjał ekip, przed spotkaniem, a i w trakcie jego trwania, można było nie dowierzać, że powtórzy się  scenariusz z ubiegłego piątku.

A jednak, Portland ustało. Obie drużyny od początku korzystały ze swoich najmocniejszych stron, RipCity pluło trójkami. Do przerwy  wpadło 9 z 18. 76ers- z przewagą wzrostu i siły- nieustannie pchali się do paint, gdzie Embiid masował się z Kanterem, a Simmons ogrywał Covingtona. Mecz w formule wet za wet. Było ostro. Ten raz, kiedy bez lupy widać, że na wygranej zależy wszystkim. W rezultacie długie minuty w zwarciu, bez wyraźniej przewagi punktowej którejkolwiek ze stron. Ale to Filadelfia  wchodziła w czwartą kwartę z 6 punktami przewagi. Wówczas  nastąpiło 5 minut Anthony'ego, które wstrząsnęły Pensylwanią. Trzy razy zza łuku, 4 punkty z półdystansu, fadeaway w ostatniej sekundzie akcji,   dwa osobiste. W sumie 17 punktów nieomylnego  Melo wyniosło Blazers na 108:101.

Do końca pozostało 6 minut i pierwsze trzy  to 0 punktów od Portland. Embiid w pojedynkę doszedł Blazers. Lillard z Simmonsem na plecach oślepł prawie kompletnie. Trent też długo milczał, ale to jego trójka na 180 sekund przed końcem reaktywowała RipCity. W kolejnym posiadaniu Lillard zrobił to samo. Znów Embiid,  Curry, Seth Curry za trzy i 114:114. Zostały 22 sekundy, aby dobić 76ers. Najpierw Melo wymusza faul na Harrisie, po czym wykorzystuje dwa osobiste. Dalej Covington przechwytuje piłkę po wznowieniu , a Lillard stawia pieczęć na wygranej.

To wygrana z wykrzyknikiem, nad jedną z najlepszych ekip w lidze, zdeterminowaną , aby zrewanżować się za ostatnią porażkę. To zwycięstwo, o których mówi się , że smakują lepiej, że ważą więcej. Napędzili się Blazers strzelając trójkami- Lillard, Trent, potem przetrwali wojnę pod koszem, imponujące zmagania Kantera na ofensywnej desce, by w finale skorzystać z resztek wielkiego talentu  do koszykówki Melo.

Duża satysfakcja widzieć Portland w takim wydaniu. Niesamowite jak wiele dobrych rzeczy dzieje się w tej zdziesiątkowanej ekipie. Zabójczo skuteczny Trent, nieodzowny w obronie RoCo, Melo pięknie schodzący ze sceny, coraz lepsi Hood i Simons, walczący do krwi ostatniej Kanter oraz, naturalnie, Dame Lillard. W konsekwencji, szokujące w tych warunkach, 14-10 ! Wow!