19 sierpnia 2020

Blazers wykorzystują słabości Lakers

LAKERS @ BLAZERS (0-1) 93:100

Właściwie odbyło się bez zaskoczeń. Jeszcze raz Blazers szybko zbudowali przewagę, prowadząc  nawet 16 punktami. Jusuf Nurkić w 10 minut miał 10 punktów i tyle samo zbiórek. Lakers wyglądali na przypadkowo skrzykniętą grupę kolesi w turnieju street balla. Lał ich nawet Wenyen Gabriel. Ale i tym razem drugie ustawienie Stottsa , to bez odpoczywającego Lillarda, nie ustało. Lakers na drugą połowę wychodzili z nic nieznaczącą jednopunktowa stratą.

Wówczas  w scenariuszu, wedle którego Portland z kretesem przegrywa w Orlando trzecie kwarty, nastąpiła istotna korekta. Nie żeby zagrali jakoś radykalnie lepiej. Przeciwnie, nie trafiał nawet Lillard, który w 12 minut uciułał 2 punkty. Zwyczajnie Lakers byli jeszcze gorsi. Marne 8 celnych rzutów z gry. Sam McCollum uzbierał 11 punktów. W końcu 4 kwarta bez presji gonienia wyniku.

Co prawda Lakers odrobili straty i wyszli na sześciopunktowe, najwyższe tego dnia prowadzenie, ale Rain Bros nie pozwolili im na więcej. Gdzieś na 7 minut przed końcem  klasyczny taniec CJ-a, akurat  przed Caruso, zakończony trójką. W mniej więcej 60 sekund później Lillard ładuje po swojemu z Oakland. Następnie znakomite chwile w obronie Gabriela i Whiteside, którzy zamykają paint dla Davisa i Jamesa. Ci, wyprowadzeni z równowagi przestrzeliwują cztery osobiste z rzędu. Hassan nie zwalnia, zdejmuje blokiem KCP, a potem samego Jamesa. Lillard rzuca TRÓJĘ  z 36 stóp, a clutch -Melo z 30. Dwa ostatnie tchnienia Davisa i Jamesa  dają Lakers jeszcze nadzieję. 95:93 na nieco ponad minutę do końca. Sprawę załatwia, jedynym tego wieczoru,  swoim celnym strzałem zza łuku Gary Trent. Tyrał cały czas w obronie na Jamesie, nie trafiał przez całe spotkanie, ale w  najważniejszym momencie  nie zawiódł i dobił Los  Angeles.

Gra nr 1 dla Blazers. Lillard z KCP/Greenem/Caruso na plecach, z chodzącym do podwojeń Davisem, zrobił efektywne 34 punkty. Skuteczność McCollum pozwoliła przetrwać feralną  trzecią kwartę. W wojnie na górze nie zawiedli wysocy. To, że Davis swoje 28 punktów wyrzeźbił aż z 24 rzutów, James do zdobycia 23 potrzebował 20, a McGee i Howard właściwie nie zaistnieli, wszystko to było zasługą Nurkicia, ale też debiutującego w s5, w tak ważnym meczu Gabriela oraz, przede wszystkim, absolutnie pięknego w crunch Hassana Whitside'a. To był dobry występ całej rotacji, nawet nieskuteczny Hezonja dołożył swoje 3 grosze, przechwytem i zmyślnymi asystami. Gratulacje dla liderów, dla całej drużyny, dla Stottsa. Solidni, lepiej zorganizowani Blazers perfekcyjnie wykorzystali wszystkie dysfunkcje Los Angeles i udanie rozpoczęli playoffy 2020. W piątek o 03.00 gra nr 2.